Manga Kissa

Japonia Add comments

Manga kissa, 8 Kome

Manga kissa (漫画喫茶), a właściwie kissaten to dosłownie Kawiarnia mangowa. Pod nazwą tą jednak kryje się znacznie więcej. To miejsce które łączy w sobie kawiarenkę internetową, wypożyczalnię filmów, książek – tak głównie anime i mang, ale nie tylko.

Jak na kawiarenkę przystało, można tam też się napić – herbata i woda zazwyczaj są za darmo, bąbelki kupuje się w automacie. Można też coś zjeść.

W kawiarni można przebywać samemu w boksie jednoosobowym lub umówić się z przyjaciółmi na wspólne oglądanie anime na wygodnej kanapie. W Japonii raczej nie zaprasza się do domów, bądź to z przyczyn technicznych – bo mało przestrzeni i kulturowych – niechęci do wpuszczania obcych w swoją bardzo prywatną przestrzeń.

Kawiarnie mangowe są stosunkowo tanie, co więcej – im jest się w nich dłużej, tym mniej się płaci. Zachęcało to zawsze osoby, które spóźniły się na ostatni pociąg do “nocowania” w manga kissa. Jednak nie tylko spóźnialscy wybierają mangownie za nocleg. Stają się one domem dla pracowników tymczasowych, ubogich, których nie stać na opłacenie mieszkania.

O tym zjawisku mówi bardzo ciekawy filmik zrobiony przez Pulitzer Center on Crisis Reporting, w reżyserii Shino Fukady, “Net Cafe Refugees”.

Film można obejrzeć na TEJ STRONIE.

Tam też inne filmy poświęcone rynkowi pracy w Japonii. filmy ciężkie, pokazujące, że Japonia to nie tylko kawaii i róż, ale też samobójstwa, bezdomni, mobbing w pracy, przepracowanie.

Czasem warto popatrzeć na tę drugą twarz Japonii.Leave a Reply


Wordpress Themes by Sabiostar web development studio.