Zrównanie

Za pędzlem Add comments

Google kalendarz mi mówi, że jutro przypada jesienne zrównanie dnia i nocy, a że mam dodany tam kalendarz japoński, mówi mi, że to będzie shubun no hi (秋分の日). Od 1948 roku dzień zrównania jest świętem narodowym. Święto pochodzi z tradycji buddyjskiej i oddaje się wtedy cześć zmarłym przodkom. Blisko tego święta (21 września) obchodzi się też dzień szacunku dla starszych – Keirō no hi (敬老の日), od 1966 również narodowe święto. Dni pomiędzy też zostają ustanowione dniami wolnymi, co pozwala mieć Japończykom troszkę wakacji.
Okres pomiędzy równonocą obejmujący trzy dni przed i trzy po, nosi nazwę higan (彼岸), wtedy odwiedza się groby, sprząta je, zostawia kwiaty i kadzidła.
5 Responses to “Zrównanie”

 1. Aeshna Says:

  A w jaki sposób obchodzi się dzień szacunku dla starszych?

 2. bayushi Says:

  Nie ma wzorca ;) Raczej są akcje przypominające o odwiedzinach starszych rodziców, dziadków; czasem – żeby ustąpić miejsca w komunikacji (w Japonii się generalnie nie ustępuje).

 3. Aeshna Says:

  Szok:> Naprawdę się nie ustępuje? Z czym to jest związane? W końcu tyle się u nich mówi o szacunku dla starszych. Chyba za dużo dram oglądam:D

 4. bayushi Says:

  Z jednej strony zwykły brak tradycji i tłumaczenie, że są przecież miejsca dla starszych/chorych/kobiet w ciąży i te są wolne, tam się ustępuje. Na innych nie trzeba, bo przecież nie ma znaczka “ustąp”.
  Inni tłumaczyli giri/karmą. Że się nie pomaga, bo to oznacza dla tej osoby zaciągnięcie zobowiązania, którego się nie spłaci, bo przecież mała szansa na ponowne spotkanie. I się nie ustępuje żeby nie wprawić tej osoby w zakłopotanie.
  Mnie się zdarzyło pomóc staruszkowi podnieść parasol – tajfun był, on z siatami, i jakoś mu wypadł zaraz obok mnie, wiec odruchowo zadziałałam. Pan naprawdę był w dużym szoku i zaserwował mi ukłony jakbym co najmniej z rodziny cesarskiej pochodziła.

 5. Aeshna Says:

  No cóż, nigdy nie wiadomo, czy ty i ten staruszek się w poprzednim życiu nie spotkaliście – może właśnie zrewanżowałaś się za jakąś przysługę :)

Leave a Reply


Wordpress Themes by Sabiostar web development studio.