Meksykańskie ciekawostki 3

Ale Meksyk Add comments

W dzisiejszym odcinku ciekawostki trzy.

Pierwsza.

Powinnam już wcześniej o tym napisać, bo to zjawisko, którego w Europie się nie spotyka. Może jednek już tak szybko wtopiłam się w klimat Meksyku, że zaczęłam zjawisko traktować normalnie. Mowa o ulicznych sprzedawcach. Nie mam tu na myśli straganów, czy koców rozłożonych na chodniku, bo tacy też są. Uliczny – od ulicy, wliczając w to drogi szybkiego ruchu. Na światłach, skrzyżowaniach bez świateł i w korkach (czyli prawie cały czas) na ulice wylegają sprzedawcy. Niosą kosze lub tace, lub po prostu kartony z gumami do żucia, napojami, przekąskami. Część z nich trzyma po prostu kilka opakowań w ręce. Ta część sprzedawanych dóbr jest jeszcze zrozumiała, choć i tak zastanawiam się ile osób ginie na drogach. W sumie jednak samochody szybko nie jeżdżą, może kończy się jedynie na połamaniach? U sprzedawców można kupić też rzeczy zaskakujące – maski np. batmana, całe stroje karnawałowe, garnki, sprzęt kuchenny. Większość sprzedawców wieczorem przekwalifikowuje się na sprzedawców kwiatów. Jakby ktoś miał ochotę się oświadczyć w korku, może nawet kwiatka kupić. Na ulicy pracują też oczywiście czyściciele szyb, sprzedawcy gazet, pojawiają się też zwykli żebracy. Nie spotkałam za to rozdawaczy ulotek.

Popularny jest też zawód pucybuta. Co ciekawe, w Europie chyba uważany jest za zawód uwłaczający godności. Bliski wykorzystywaniu ludzi. W Meksyku, to całkiem normalne, że czyści się buty u pucybutów, nie samemu. Ha:

I na koniec ciekawostka niezwykle ważna dla turystów. Ceny w muzeach są regulowane odgórnie. W każdym muzeum cena jest taka sama, aktualnie wynosi 48 pesos. Nie wiem, czy jest to sprawiedliwe, jak porówna się duże muzea i malutkie, ale za to łatwo przewidzieć budżet. Niedziela jest dniem darmowym. W przewodniku jest napisane, że również ceny hoteli są regulowane. No proszę.
Jak zwiedzać, to tylko w niedziele. Niestety trudno zrealizować taki plan, jak się nie ma do dyspozycji nieskończonej ilości czasu. My w planach na niedzielę mamy Templo Mayor i Muzeum Diego Riviery.Leave a Reply


Wordpress Themes by Sabiostar web development studio.